Uživatel nepřihlášen
Zpověď nudného hráče
RSS kanál blogu
Píše: Honzas4400 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Zpověď nudného hráče

Blogování: Část 7. - Podpůrná výpomoc

Neděle 23.8.2015 15:58 - Autor: Honzas4400
To se mi líbí

Blogování: Část 7. - Podpůrná výpomocJe to zase víc jak půl roku od doby, co jsem vydal mojí poslední část ze série Blogování. Dodnes jsem přemýšlel nad tím, o čem bych mohl psát tentokrát. Z mých očí už jsem popsal nejdůležitější a nejzajímavější věci, které by mohly - a měly - pomoci začátečníkům i nějakým pokročilým. A pak, když jsem si šel lehnout, tak mi to blesklo hlavou. Sice jsem si to zapsal, ale ten papírek jsem si nemohl najít; naštěstí jsem to nezapomněl...

Grammar Nazi programy

Nejdůležitější součástí správného psaní jsou textové editory. Konkrétně ty z rodiny tzv. „Grammar Nazi“ programů. Asi tím nejznámějším bude Word z Microsoft Office. Jakmile napíšete nějakou chybu, nejčastěji překlep, hned na vás začnou řvát, že tady jste udělali chybu - šup, šup, opravit!

Pokud se vám ale nechce za program platit, tak osobně doporučuji alternativu zdarma v podobě Writer z LibreOffice (dříve známé jako OpenOffice). Ve spoustě ohledech se tento program podobá Wordu. Má velmi podobné editační možnosti, je také v češtině s českým slovníkem a rozhodně na něm není nic, co je zvlášť špatné.

Z jednoduchého přehození - nebo rovnou psaní - vašeho textu do Writeru nebo Officu hned zjistíte, kde jste udělali různé chyby. Programy samozřejmě nemusí znát úplně všechny tvary slov, případně některé novější, hovorová nebo slangová slova a už vůbec ne (cizí) „vymyšlené“ názvy nebo jména (ve většina případech). Přesto vám ukáží chyby v normálních českých slovech.

Samozřejmě ale nemůže program v žádném případě nahradit lidský mozek. Text je velmi flexibilní forma vyjadřování, kterou nemůže žádný program pochopit. Můžete si s textem hrát, můžete slova různě kombinovat, ale program to bude chápat jako chybu. Stejně tak program nerozebírá podstatu věty. To znamená, že když napíšete například „podej my pero“, program tam neobjeví žádnou chybu, protože technicky vzato v těch slovech chyba není. A neobjeví ani chyby ve špatně složených větách. Proto nikdy nedávejte 100% na program. A zde přichází na řadu druhá část...

Druhá část, kterou jsem nevěděl jak nazvat...

Lidský mozek funguje zajímavým způsobem. Pokud napíšete nějaký text a hned si ho po sobě přečtete, ve většině případech neobjevíte nic, co je špatně, protože máte text ještě v živé paměti. Pokud si ho ale uložíte a kouknete na něj za několik hodin, nebo třeba příští den, objevíte několik věcí, které vám tolik nesedí. Ať už jsou to špatně napsané věty, divná slova, překlepy nebo jiné chyby. Proto je zásadní nepsat a především nepublikovat text za jeden den, ale nechat si to uležet třeba několik dní. Rozhodně vás čas netlačí a všechno může počkat. Radši později a dobře, než hned a úplně blbě.

Pokud vás přesto čas tlačí (ve většině případů když píšete text nějak profesionálněji a ne na blog např.), je dobré zneuž... využít vašich přátel. Ti totiž text neznají a když si ho přečtou, automaticky a „objektivně“ vidí, co se jim na textu nezdá. Mohou to být opět slova nebo rovnou celé věty. Pokud ale text píšete profesionálněji, máte opravu textu už automaticky trochu vžitou, a o to snazší to je.

Kontrola textu je velmi důležitou věcí, která by neměla být v žádném případě a NIKDY přeskočená. Dokud nevypadá text tak jak vy chcete, ani ho nevydávejte. Ve spoustě případech vidim tady na blogu naprosto základní chyby, rozjeté texty, šílené mezery mezi odstavci a celkově špatnou stylistiku. Něco takového nemůže přehlédnout nikdo, kdo se na ten text podívá než ho vydá.

Vpravdě interesantní, sire

Co také může pomoct vašemu konání je slovní zásoba. Každý má svou vlastní, ale všechny mají styčné body, které tvoří v podstatě třeba 90 %. Logicky se tak každý Čech dorozumí s každým Čechem. Ovšem je důležité si slovní zásobu za všech okolností stále rozšiřovat novými a zajímavými slovy. Těmi českými nebo oficiálně převzatými. Protože píšete česky, je nesmysl do textu dávat moc anglických výrazů (za předpokladu, že mají český ekvivalent).

Pokud si prostě nemůžete pomoci, pište jak umíte a při kontrole textu si označte všechny cizí výrazy a v hlavě (nebo internetu, pokud je to opravdu potřeba) vyhledávejte jak byste to mohli říct česky. Případně celou větu přepište.

Právě takovými kontrolami si rozšiřujete slovní zásobu o nová slova a můžete tak později snadněji a rychle psát. A to je přece dobré, ne?

Rage quit je nepřípustný

A dostáváme se na závěr tohoto dílu. Často se mi stává, že už nemám chuť psát. Opadne ze mě to nadšení něco napsat a něco sdílet. Proto je důležité si práci na textu rozumně rozdělit podle vašich preferencí a časové vytíženosti.

Pokud například píšete recenzi, můžete jednou za den napsat pouze jednu část (1. den například něco o příběhu, další den kousek o hratelnosti). A je úplně jedno, jestli se vám chce nebo nechce psát dál - prostě nepište.

Tím bych tak nějak mohl 7. část mé série ukončit. Pokud máte nějaká speciální přání o čem bych měl napsat, jsem jedno ucho. Já osobně totiž nevím. Za mě už jsem snad vyšťavil úplně všechno, teď můžu jenom doufat, že se najdou tací, kteří tuto sérii opravdu ocení a budou jí brát na vědomí.

Tisk
Štítky: Blogování
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Blogování: Část 7. - Podpůrná výpomoc
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
rawneox    Bargud: jj, "ekvivalent" je rize český slovo, viď? 8-) :-Drawneoxrawneox17681    25.8.2015 20:33 rawneox

Bargud: jj, "ekvivalent" je rize český slovo, viď? 8-) :-D

Bargud    Mě vadí, jak se i na českých webech používají až moc cizí slova. Třeba "downgrade" , vždyť proto máme hezký český ekvivalent 8-)Bargudbargud6378    24.8.2015 23:16 Bargud

Mě vadí, jak se i na českých webech používají až moc cizí slova. Třeba "downgrade" , vždyť proto máme hezký český ekvivalent 8-)

rawneox    Honzas4400: Díky [ odkaz ] :D :thumbup:rawneoxrawneox17681    24.8.2015 21:48 rawneox

Honzas4400: Díky [ odkaz ] :D :thumbup:

Honzas4400 člen redakce   1x   rawneox: Haf! Grammar Nazi program jsem používal spíše z části... Pár chyb tam je, ale třeba je to jenom test pro vás 8-) Ono takhle, anglický výrazy nejsou úplně špatný a mj. to rozjíví zase tu angličtinu, ale nesmí se to prostě přehánět. A lepší psát česky a pak znát ty výrazy, až to bude někde "oficiálně" potřeba, než to psát anglicky, machrovat a když půjde do tuhýho, tak vědět velký prd.Honzas4400honzas4400274    24.8.2015 21:36 Honzas4400

rawneox: Haf! Grammar Nazi program jsem používal spíše z části... Pár chyb tam je, ale třeba je to jenom test pro vás 8-) Ono takhle, anglický výrazy nejsou úplně špatný a mj. to rozjíví zase tu angličtinu, ale nesmí se to prostě přehánět. A lepší psát česky a pak znát ty výrazy, až to bude někde "oficiálně" potřeba, než to psát anglicky, machrovat a když půjde do tuhýho, tak vědět velký prd.

rawneox    Honzas4400: Otázka na tělo: Použil jsi "Grammar Nazi" program při psaní tohoto či jiného článku ? 8-) :-D Né, sranda, jsem nesmírně rád, že jsi tento blog započal, neboť při psaní mé blogové recenze na The Order: 1886 jsi mi byl tímto oporou a i vodícím psem :) 8-) nevim teď jak to nazvat, tak se neuraž :-D :thumbup: Díky za to :thumbup: a jdu najít a prubnout "Writera" :dance:
Jo a co moje anglický ekvivalenty? :shock:
rawneoxrawneox17681
    24.8.2015 21:00
rawneox

Honzas4400: Otázka na tělo: Použil jsi "Grammar Nazi" program při psaní tohoto či jiného článku ? 8-) :-D Né, sranda, jsem nesmírně rád, že jsi tento blog započal, neboť při psaní mé blogové recenze na The Order: 1886 jsi mi byl tímto oporou a i vodícím psem :) 8-) nevim teď jak to nazvat, tak se neuraž :-D :thumbup: Díky za to :thumbup: a jdu najít a prubnout "Writera" :dance:
Jo a co moje anglický ekvivalenty? :shock:

Maestrodk   1x   Bargud: No já se podobně na maturitu učil. :D Učil jsem se do 4 předmětů, v každém bylo tak 25 otázek, takže každý den jsem přečetl 5 otázek z každého předmětu. My jsme měli ale ještě nějaké volno navíc, takže ze svatého týdne se staly 3 týdny. Celé 3 týdny jsem si takto četl otázky a pak jsem to dal levou zadní.

Taky je hodně důležité si najít vlastní styl učení. Každý může mít něco jiného. Já se přestal učit a začal jsem jen číst. Na test se začnu učit třeba týden předem. Každý den látku přečtu 2x - 3x, podle velikosti a náročnosti (rozdělené na celý den - ráno, odpoledne, večer) . Jenom to ale čtu, neučím se nazpamět. Za ten týden už si to prostě přirozeně pamatuju a dokážu o tom vykládat vlastními slovy.
Na vejšce je i dobrý, že si ty testy můžu zapsat třeba týden od sebe, takže to nemám všechno na jeden den. Pak tato metoda docela funguje. Zatím jsem ze všeho prošel. :)

Na toto téma jsem četl knihu Konec prokrastinace a tento můj styl jsem si tak nějak vyvodil z ní. Právě tam radí rozdělit si tu překážku na menší. Autor prý, když tu knihu psal, napsal každý den jeden odstavec. Jinak by to prý ani nedopsal. Asi se mu tak moc nechtělo.

Toto všechno je ale na ty "překážky". Když musíš dělat něco, co se ti nechce. Samozřejmě, když píšeš nějakou recenzi na hru a jsi do toho zapálený, tak to napíšeš třeba do hodinky. :D

(A nevím jestli jsi myslel normální část maturity, nebo státní, ale na tu státní jsem se ani neučil, to je jak pro dementy. :D)
Maestrodkmaestrodk8088
    24.8.2015 10:13
Maestrodk

Bargud: No já se podobně na maturitu učil. :D Učil jsem se do 4 předmětů, v každém bylo tak 25 otázek, takže každý den jsem přečetl 5 otázek z každého předmětu. My jsme měli ale ještě nějaké volno navíc, takže ze svatého týdne se staly 3 týdny. Celé 3 týdny jsem si takto četl otázky a pak jsem to dal levou zadní.

Taky je hodně důležité si najít vlastní styl učení. Každý může mít něco jiného. Já se přestal učit a začal jsem jen číst. Na test se začnu učit třeba týden předem. Každý den látku přečtu 2x - 3x, podle velikosti a náročnosti (rozdělené na celý den - ráno, odpoledne, večer) . Jenom to ale čtu, neučím se nazpamět. Za ten týden už si to prostě přirozeně pamatuju a dokážu o tom vykládat vlastními slovy.
Na vejšce je i dobrý, že si ty testy můžu zapsat třeba týden od sebe, takže to nemám všechno na jeden den. Pak tato metoda docela funguje. Zatím jsem ze všeho prošel. :)

Na toto téma jsem četl knihu Konec prokrastinace a tento můj styl jsem si tak nějak vyvodil z ní. Právě tam radí rozdělit si tu překážku na menší. Autor prý, když tu knihu psal, napsal každý den jeden odstavec. Jinak by to prý ani nedopsal. Asi se mu tak moc nechtělo.

Toto všechno je ale na ty "překážky". Když musíš dělat něco, co se ti nechce. Samozřejmě, když píšeš nějakou recenzi na hru a jsi do toho zapálený, tak to napíšeš třeba do hodinky. :D

(A nevím jestli jsi myslel normální část maturity, nebo státní, ale na tu státní jsem se ani neučil, to je jak pro dementy. :D)Komentář byl autorem naposledy upraven 24.8.2015 10:21

Původní verze před úpravami:Bargud: No já se podobně na maturitu učil. :D Učil jsem se do 4 předmětů, v každém bylo tak 25 otázek, takže každý den jsem přečetl 5 otázek z každého předmětu. My jsme měli ale ještě nějaké volno navíc, takže ze svatého týdne se staly 3 týdny. Celé 3 týdny jsem si takto četl otázky a pak jsem to dal levou zadní.

Taky je hodně důležité si najít vlastní styl učení. Každý může mít něco jiného. Já se přestal učit a začal jsem jen číst. Na test se začnu učit třeba týden předem. Každý den látku přečtu 2x - 3x, podle velikosti a náročnosti (rozdělené na celý den - ráno, odpoledne, večer) . Jenom to ale čtu, neučím se nazpamět. Za ten týden už si to prostě přirozeně pamatuju a dokážu o tom vykládat vlastními slovy.
Na vejšce je i dobrý, že si ty testy můžu zapsat třeba týden od sebe, takže to nemám všechno na jeden den. Pak tato metoda docela funguje. Zatím jsem ze všeho prošel. :)

Na toto téma jsem četl knihu Konec prokrastinace a tento můj styl jsem si tak nějak vyvodil z ní. Právě tam radí rozdělit si tu překážku na menší. Autor prý, když tu knihu psal, napsal každý den jeden odstavec. Jinak by to prý ani nedopsal. Asi se mu tak moc nechtělo.

Bargud   1x   Máš tam chybu, jen si ji najdi 8-)
K poslední části můžu říct jedno - kdybych měl psaní např. recenze rozdělit na několik dní, asi třetí bych si na nic moc nevzpomněl ;-)

Maestrodk: Nevím jestli do toho spadá třeba i maturitní zkouška, ale tam to bylo například zbytečné (naštěstí! ) :-) Ale jinak chápu. Jen jsem si tohle říkal tak půl roku dopředu, stejně nic. Ale asi je fakt, že to je zčásti fraška :D
Bargudbargud6378
    24.8.2015 00:18
Bargud

Máš tam chybu, jen si ji najdi 8-)
K poslední části můžu říct jedno - kdybych měl psaní např. recenze rozdělit na několik dní, asi třetí bych si na nic moc nevzpomněl ;-)

Maestrodk: Nevím jestli do toho spadá třeba i maturitní zkouška, ale tam to bylo například zbytečné (naštěstí! ) :-) Ale jinak chápu. Jen jsem si tohle říkal tak půl roku dopředu, stejně nic. Ale asi je fakt, že to je zčásti fraška :DKomentář byl autorem naposledy upraven 24.8.2015 00:25

Původní verze před úpravami:Máš tam chybu, jen si ji najdi 8-)
K poslední části můžu říct jedno - kdybych měl psaní např. recenze rozdělit na několik dní, asi třetí bych si na nic moc nevzpomněl ;-)

Maestrodk: Nevím jestli do toho spadá třeba i maturitní zkouška, ale tam to bylo například zbytečné (naštěstí! ) :-)

Maestrodk   1x   K poslední části můžu říct jen to, že to opravdu funguje. Na cokoliv v životě. Máte před sebou nějakou překážku a tu je nutno si rozdělit na menší překážky. Taky když něco máte udělat v daný čas a chcete si to rozdělit na menší celky, je potřeba začít včas, neodkládat na poslední chvíli.
Naposledy jsem to využil při psaní seminárky. Každý den napsal jednu normostranu a dokončil jsem to 2 měsíce před odevzdáním, dokonce ještě s trojnásobnou délkou, než bylo minimum.
Takže vždycky začít včas a postupně. :)
Je to taky hodně psychologické. Když máte před sebou nějaký velký problém, tak je velká pravděpodobnost, že ho budete pořád odkládat.
Maestrodkmaestrodk8088
    23.8.2015 18:53
Maestrodk

K poslední části můžu říct jen to, že to opravdu funguje. Na cokoliv v životě. Máte před sebou nějakou překážku a tu je nutno si rozdělit na menší překážky. Taky když něco máte udělat v daný čas a chcete si to rozdělit na menší celky, je potřeba začít včas, neodkládat na poslední chvíli.
Naposledy jsem to využil při psaní seminárky. Každý den napsal jednu normostranu a dokončil jsem to 2 měsíce před odevzdáním, dokonce ještě s trojnásobnou délkou, než bylo minimum.
Takže vždycky začít včas a postupně. :)
Je to taky hodně psychologické. Když máte před sebou nějaký velký problém, tak je velká pravděpodobnost, že ho budete pořád odkládat.

O autorovi blogu

Honzas4400
Honzas4400
Muž, 19 let, moje doupě (Praha)

Zdravím,
zabloudili jste na tento bezduchý profil bezduchého uživatele. Gratuluji, kupte si dort.
S pozdravem mé skromné já.

Jak už jste nejspíše poznali, mojí přezdívkou je Honzas4400 (ačkoli si nejsem dodnes jistý jak vznikla). Mým skutečným jménem je... no, to víme všichni, a kdybyste jste se někdy nudili, tak mi můžete k narozeninám popřát 27. března nebo se podívat do Prahy kde jsem se narodil a bydlím. Ne teda že byste mě potkali nebo já vás.

Od roku 2012 dodnes zastávám tady na Zingu funkci redaktora, primárně pak jako autor každodenních novinek a recenzí. Příležitostně pak píši preview nebo dojmy z her.

Mezi mé hlavní záliby patří samozřejmě videohry (duh). Nebráním se ovšem pěkné knížce, filmu, hudbě… Prostě čemukoliv. Aktuálně také cvičím a hraji na klávesy (to jako ty u piána, ale asi i ty na klávesnici).

Oblíbené hry:
Výběr oblíbených nebo nejoblíbenějších her a sérií je jedno z nejtěžších témat, se kterým jsem se setkal. Na rovinu říkám, že žádnou nejoblíbenější hru nebo sérii nemám.

Pokud bych měl ale i přesto vybrat některé, na které skutečně nedám dopustit, určitě bych sáhnul po: sérii Portal, Cannon Fodder, sérii Crash Bandicoot, sérii Half-Life, s. Call of Duty do čtvrtého dílu, Battlefield: Bad Company 2, s. Zaklínač a spoustě, spoustě dalších hrách.

Protože hraji jen a pouze na PC (což se může změnit, konzole podporuji a určitě mám někde v hlavě místo s myšlenkou, že bych si konzoli pořídil) může být můj výběr omezenější.

Oblíbené filmy a seriály:
Stejně jako u her, i u seriálů a filmů mám své oblíbené jedince. Bezesporu mohu za svůj nejoblíbenější označit seriál Doctor Who (především New Who od roku 2005, ačkoli se nebráním určitým dílům staré série), ačkoli jinak sci-fi nikterak extra nemusím (výjimkou je pak Star Wars). Mezi další oblíbené seriály patří Arrow, Flash, The Walking Dead, Game of Thrones, Sleepy Hollow, Daredevil, Gotham, Fargo a opět - spousta, spousta dalších.

Na filmy jako takové se moc nedívám, ale kromě zmíněné hexalogie Star Wars musím definitivně zmínit Nolanovu trilogii s Batmanem a trilogii Návrat do budoucnosti.

Oblíbená hudba:
S hudbou už je to tedy těžší. Nemám žádnou vyloženě oblíbenou hudbu ani žánr. Záleží skutečně na samotné písničce. Nemusím ovšem dechovky a zbytečně uřvaný metal, dark metal, death metal a další *něco* metal.

Pokud bych i přesto musel opravdu vybrat nějakou písničku nebo skupinu (skupiny), určitě bych vybral Imagine Dragons a například jejich singl Gold, Radioactive, I'm So Sorry, Demons, Warriors, Monster a samozřejmě nesmím zapomenout na Who We Are.

Druhé místo by pak připadlo skupině Poets of the Fall, která se mj. postarala například o soundtrack Alan Wakea a Max Payna.

A třetí místo by asi obsadila skupina Muse a jejich songy Undisclosed Desires a Uprising.

Další věci:
Nesmím zapomenout na to, si udělat trochu reklamu na svůj blog. Předně pak mou sérii o blogování, která získala celkem pozitivní hodnocení, za což všem děkuji.

Pokud vám přijdu nějakým způsobem zajímavý, určitě mě nezapomeňte a nestyďte se nějak kontaktovat. Můžete tak udělat buďto jednoduše skrz soukromou zprávu tady na Zingu, e-mail, Skype nebo můj Steam/PSNHonzas4400 (přečtěte si prosím i moje pravidla na Steamu). Vždycky se pokusím pomoct s problémem nebo si prostě pokecám nebo něco zahraju. Proč ne.

Věci co NEMÁM rád:
Každý má něco rád, co druhý nenávidí. Stejně tak je to u mě. Ačkoli v trochu jiné míře než u ostatních. Jsem velmi tolerantní člověk ke všemu - vyznání, chování, problémům. Co ovšem silně nesnáším je veřejný projev a podpora warezu. S tim za mnou prostě nechoďte. Jestli si stahujete hry nebo filmy je mi opravdu jedno, ale nemusíte to nikde vyhlašovat. Děkuji.

Pokud jste tedy všechno dočetli až sem, tak vám gratuluji. Můžete si - opět - koupit ten dort.

PS.: Dort je lež

Založit herní BLOG

Spřátelené weby