Uživatel nepřihlášen
Zpověď nudného hráče
RSS kanál blogu
Píše: Honzas4400 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Zpověď nudného hráče

Blogování: Část 6. - Recenze

Středa 11.2.2015 22:44 - Autor: Honzas4400
To se mi líbí

Blogování: Část 6. - RecenzePo pár měsících jsem se opět rozhodl napsat další část mé série Blogování, která se věnuje psaní vlastních blogů, pravdilům, radám a která je věnovaná jak úplný začátečníkům, tak i pokročilým. Minule jsem se zaměřil na preview, teď jsou na čase recenze, jakožto nejrozšířenější typ článků.

Co je to zase za blbost?

S recenzí se snad setkal úplně každý. A nemyslím tím jenom recenze her. Recenzovat lze všechno. Teoreticky můžete zrecenzovat i víčko o petky. Jak velkou vypovídající hodnotu to bude ale mít je věc druhá. Obecně jsem ale chtěl říct, že recenze se netýká například jen her nebo filmů, ale jedná o zhodnocení v podstatě čehokoliv. Primárně se teda ale budu bavit samozřejmě o recenzování her.

Jak už jsem nepřímo řekl, recenze je (z)hodnocení. Jde v podstatě o kritiku (viz Blogování: Část 3.) nějakého produktu. Hmatatelného i... těch dalších. Něco ale hodnotit není nijak těžké. V podstatě řečeno stačí, pokud máte na něco názor. Jdete do kina na film Twilight, řeknete si, že je to ten nejlepší film na světě a teoreticky už je to recenze. Ale pouze teoreticky. Tak snadné to zase není.

I přesto, že jste opravdu film „zhodnotili”, není to hodnocení - nebo recenze - v tom pravém smyslu. Recenze by měla poukázat na klady i zápory dané věci. Pokaždé. Nic totiž není tak dokonalé (nebo tak hrozné), aby se na tom nenašlo nic záporného.

Pokud byste měli rádi ale „vylepšenou” recenzi, určitě by mělo jít o kritiku konstruktivní a pokud možno, co nejvíce objektivní (co nejvíce ale neznamená, že by měla být objektivní celá recenze. Je tak myšleno, že by to mělo být podloženo objektivními připomínkami). To znamená, že byste měli zároveň navrhnout nějaké řešení negativních aspektů recenzované věci. Nelíbí se vám tohle? Řekněte proč a navrhněte něco jiného, nebo možné řešení. Nenechte se ale zmýlit tim, že tak musíte dělat každé věci, která se vám nelíbí. Jsou aspekty her, které se nedají opravit, nebo jejich blbost mluví sama za sebe. Třeba optimalizace. Jen těžko budete navrhovat řešení pro blbou optimalizaci. A když už to navrhnete, je to k ničemu, protože to vědí stejně všichni.

Buď je toho málo, nebo hodně. Člověk si prostě nevybere

Velkou otázkou v rámci recenzí je ale jediná věc. Co hodnotit? Hru, samozřejmě že hru. To se rozumí samo sebou. Ale co v ní? Pokud budete recenzovat GTA V, je blbost na několik odstavců popisovat modely jednotlivých zbraní. I jiných her zase nemusíte najít dostatek věcí co zhodnotit a recenze pak vypadá, že v ní nic není.

Důležité si je určit priority hry. Pokud budete hrát sandboxovou hru v otevřeném světě, není úplně ideální věnovat příběhu větší část recenze. Naopak v příběhově založených hrách je tomu zase naopak.

Samozřejmě je potřeba zhodnotit obě stránky v obou zmíněných případech. Myšleno to bylo tak, že by se mělo psát hlavně o tom, v čem hra exceluje. Jsou i případy, kdy hra exceluje úplně ve všem nebo úplně v ničem. I přes to má ale každá hra něco, na čem se zakládá, nehledě na to, jak jsou její ostatní stránky kvalitní. Když bude mít Battlefield vynikající a neokoukaný příběh, hlavní část hry je pořád multiplayer a tomu byste se měli přimárně věnovat, i kdyby byl oproti příběhu strašný.

Samozřejmě to neznamená, že když se zaměříte na multiplayer, tak o příběhu napíšete jednu větu a zbytek recenze bude jenom o multiplayeru. Je důležité si obsah celé recenze pečlivě roztřídit, abyste se dostatečně věnovali všemu důležitému co hra nabízí, bylo co číst, ale zároveň aby se z toho nestal román. Což může, ale nikoho nebude bavit to číst a vás to nebude bavit psát.

I přes to všechno je ale příběh a multiplayer jen část všeho, co se dá zhodnotit. Z těch primárních věcí, nebo třeba „částí”, pokud upřednostníte tento pojem, jde o audiovizuál, bugy, samotná hratelnost a další řada potencionálních věcí, které se neustále liší.

Verdikt stupidity

Pokud úspěšně napíšete recenzi, která splňuje všechny „ať to vypadá pěkně” podmínky, je třeba jí zakončit pěkně úderným verdiktem s poslední dobou nechvalně proslulým číselným hodnocením.

Samotný verdikt může být lehký i velmi těžký k napsaní. Měl by v jednom středně dlouhém odstavci shrnout pozitiva i negativa hry a zároveň lehce samotnou hru popsat. Není to podmínkou, ale většinou se to tak dělá.

Příklad: Nová hra od HonzasStudios vypadala velmi nadějně. Během hraní ale zjistíte, že vlastním očím prostě nemůžete věřit. Hra sice disponuje něčím, co se tváří jako příběh, většinu času se ale budete tlouct do čela a přemýšlet nad tím, jak tohle mohl někdo napsat. Aspoň že to není tak dlouhé.

Co se samotných plusů a mínusů a číselného hodnocení týče, to by mělo být většinou jednotné. Napsat plusy a mínusy není nic těžkého. I tak jsou ale momenty, kdy si nebudete jisti, jestli to, či ono, patří do minusu nebo například do plusu. Může jít o fajn věc, která vám osobně ale vadí. V tomto případě záleží hlavně na tom, jak to cítíte vy. Koneckonců jste to vy, kdo hru recenzuje.

Pokud jde o číselné hodnocení, měla by zde fungovat poněkud jednoduchá stupnice. Samozřejmě číslo odráží vaše nadšení nebo zklamání ze hry, ale opravdu nízká hodnocení by se němlo dávat hrám, které se vám prostě nelíbí. Pokud jste náruživý hráč RPG her, který si sedne k lineární střílečce, není to důvod ani omluva pro to, že automaticky dáte 1/10, protože to prostě není RPG.

To samé samozřejmě platí i v opačném případě. Pokud jste milovníky otevřených RPG her a dostane se k vám Zaklínač 3, není to důvod ani omluva, abyste dali 10/10 (samozřejmě v případě, pokud si to vyloženě hra nezaslouží). Otázkou ale zůstává jaké dát číslo? Koneckonců má mnoho z vás stejný názor. Dneska se i průměrným hrám dává úplně normálně 8/10. Důležité si je uvědomit, že v mnoha případech číslo neodráží kvalitu hry, ale nadšení nebo doporučení recenzenta. Proto je důležité číst recenzi celou, abyste si o hře udělali vlastní obrázek. Což je věc, kterou většina lidí ani nedělá. Kouknou na číslo a pak si stěžujou, že je něco špatně.

Aby se tomu mohlo zabránit, je možné dát číslo takové, jaké si hra zaslouží. Ale něco takového je těžké, ne-li nemožné. Museli byste být absolutně nezaujatí. A to prostě nelze. Koneckonců recenzujete třeba hry, které se vám líbí nebo na které jste se těšili. Dost pochybuju, že recenzujete první hru na kterou narazíte. A i v takovém případě je recenze složená z vašich dojmů. Tudíž tomu odpovídá i samotné hodnocení a verdikt. Nelze se ani zavděčit všem. Někomu se bude líbit něco, co se vám nelíbí a naopak. A v tom případě je „objektivní” číselné hodnocení úplně k ničemu.

Proto je většinou číslo takové, které vyjadřuje jak se líbí hra recenzentovi. Ne jaká doopravdy ne. Pokud si ale i tak nejste jisti číslem a rádi byste se nad tím zamysleli, můžete použít jednoduchou stupnici (která se samozřejmě může měnit podle toho, jaký typ hráče jste).

X - „Objektivní” hodnocení / Subjektivní hodnocení

10 - Perfektní hra / Jsem naprosto nadšený
9 - V mnoha ohledech skvělá hra / Opravdu doporučuji, téměř bezchybné
8 - Opravdu vynikající hra s několika chybami /  I když by šlo něco vylepšit, vážně jí mám rád
7 - Nadprůměr / Řada věcí by šla zlepšit, ale najde si spoustu fanoušků i tak
6 - Lehký nadprůměr / Ještě je co dodělávat, ale když se budu nudit, zahraju si to
5 - Průměr / Dá se to hrát, ale radši bych se tomu vyhnul
4 - Nic moc / Tohle člověk bude hrát jen když je milovník žánru (série,...). Já ne
3 - Hrůza / Je možný to hrát, ale chtěl bych vidět někoho, kdo to hrát vážně bude
2 - Naprostá hrůza / Tohle budu hrát maximálně jen když budu fakt nalitej
1 - Odpad / NOPE!

Mimo to si je ale důležité pamatovat taky tohle: „Pokud je všechno průměrné, pak se vždycky najde něco výjimečného. Pokud je ale všechno výjimečné - je všechno průměrné.”

Doufám tedy, že jsem (opět?) napsal všechno důležité proto, abyste měli představu jak „správně” psát recenze. Budu jen doufat, že to někomu pomůže.

Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Líbí se mi
  • jedna holka
Vadí mi
  • její koňský ksicht
Verdikt: 10/10 would break up with her again.
Tisk
Štítky: Blogování
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Blogování: Část 6. - Recenze
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Maestrodk   1x   Akorát mi v dnešní době připadá, že hodnocení 7 je už průměr. Skoro všemu se totiž vesele dává 8/10. 7 je průměr, 8 standard, 9 zaplacená recenze (nebo opravdu dobrá hra) a 10 se objeví jednou za čas od neobjektivního fanboye. Na druhé straně zase hodnocení 6 je "koupit možná ve slevě". 5 a níž už nestojí za to.

Ale stejně jako ve škole, číselné hodnocení je nic neříkající. Radši už nějaké slovní.
Maestrodkmaestrodk8088
    13.2.2015 10:40
Maestrodk

Akorát mi v dnešní době připadá, že hodnocení 7 je už průměr. Skoro všemu se totiž vesele dává 8/10. 7 je průměr, 8 standard, 9 zaplacená recenze (nebo opravdu dobrá hra) a 10 se objeví jednou za čas od neobjektivního fanboye. Na druhé straně zase hodnocení 6 je "koupit možná ve slevě". 5 a níž už nestojí za to.

Ale stejně jako ve škole, číselné hodnocení je nic neříkající. Radši už nějaké slovní.

Honzas4400 člen redakce   2x   Jsem rád, že se článek líbí :) Naneštěstí toho ale není už moc o čem psát. Snad mě ještě něco časem napadne. Každopádně byl ten článek i svým způsobem určený právě i těm lidem, kteří si stěžují na recenzi, jenom protože dostane hra jiné číslo než jak to cítí oni. Tak hlavně že to splnilo svůj účel. SnadHonzas4400honzas4400274    12.2.2015 10:11 Honzas4400

Jsem rád, že se článek líbí :) Naneštěstí toho ale není už moc o čem psát. Snad mě ještě něco časem napadne. Každopádně byl ten článek i svým způsobem určený právě i těm lidem, kteří si stěžují na recenzi, jenom protože dostane hra jiné číslo než jak to cítí oni. Tak hlavně že to splnilo svůj účel. Snad

Mr.Triboni   9x   Strašně moc se mi líbí pointa tohoto článku, že jakékoliv recenze, i když se snaží být co nejobjektivnější, jsou přesto tvořeny člověkem jedinečným, který má jiný pohled na danou věc či hru. A taky, že jakákoliv hra (dětská, hororová, fpska, strategie atd. ) má šanci dosáhnout i maximálního počtu bodu. Záleží, co se komu líbí více. Unavují mě komentáře, které se snaží záměrně pošpinit nějakou hru, jen protože se mu nějaká hra nelíbí. Pokud se ti něco nelíbí, tak proč kazit zábavu ostatním.
Tento článek by si opravdu měli přečíst někteří uživatelé. 8-)
A za verdikt si zasloužíš zlatého bludišťáka :-D
Mr.Tribonimrtriboni6895
    12.2.2015 00:07
Mr.Triboni

Strašně moc se mi líbí pointa tohoto článku, že jakékoliv recenze, i když se snaží být co nejobjektivnější, jsou přesto tvořeny člověkem jedinečným, který má jiný pohled na danou věc či hru. A taky, že jakákoliv hra (dětská, hororová, fpska, strategie atd. ) má šanci dosáhnout i maximálního počtu bodu. Záleží, co se komu líbí více. Unavují mě komentáře, které se snaží záměrně pošpinit nějakou hru, jen protože se mu nějaká hra nelíbí. Pokud se ti něco nelíbí, tak proč kazit zábavu ostatním.
Tento článek by si opravdu měli přečíst někteří uživatelé. 8-)
A za verdikt si zasloužíš zlatého bludišťáka :-D

O autorovi blogu

Honzas4400
Honzas4400
Muž, 19 let, moje doupě (Praha)

Zdravím,
zabloudili jste na tento bezduchý profil bezduchého uživatele. Gratuluji, kupte si dort.
S pozdravem mé skromné já.

Jak už jste nejspíše poznali, mojí přezdívkou je Honzas4400 (ačkoli si nejsem dodnes jistý jak vznikla). Mým skutečným jménem je... no, to víme všichni, a kdybyste jste se někdy nudili, tak mi můžete k narozeninám popřát 27. března nebo se podívat do Prahy kde jsem se narodil a bydlím. Ne teda že byste mě potkali nebo já vás.

Od roku 2012 dodnes zastávám tady na Zingu funkci redaktora, primárně pak jako autor každodenních novinek a recenzí. Příležitostně pak píši preview nebo dojmy z her.

Mezi mé hlavní záliby patří samozřejmě videohry (duh). Nebráním se ovšem pěkné knížce, filmu, hudbě… Prostě čemukoliv. Aktuálně také cvičím a hraji na klávesy (to jako ty u piána, ale asi i ty na klávesnici).

Oblíbené hry:
Výběr oblíbených nebo nejoblíbenějších her a sérií je jedno z nejtěžších témat, se kterým jsem se setkal. Na rovinu říkám, že žádnou nejoblíbenější hru nebo sérii nemám.

Pokud bych měl ale i přesto vybrat některé, na které skutečně nedám dopustit, určitě bych sáhnul po: sérii Portal, Cannon Fodder, sérii Crash Bandicoot, sérii Half-Life, s. Call of Duty do čtvrtého dílu, Battlefield: Bad Company 2, s. Zaklínač a spoustě, spoustě dalších hrách.

Protože hraji jen a pouze na PC (což se může změnit, konzole podporuji a určitě mám někde v hlavě místo s myšlenkou, že bych si konzoli pořídil) může být můj výběr omezenější.

Oblíbené filmy a seriály:
Stejně jako u her, i u seriálů a filmů mám své oblíbené jedince. Bezesporu mohu za svůj nejoblíbenější označit seriál Doctor Who (především New Who od roku 2005, ačkoli se nebráním určitým dílům staré série), ačkoli jinak sci-fi nikterak extra nemusím (výjimkou je pak Star Wars). Mezi další oblíbené seriály patří Arrow, Flash, The Walking Dead, Game of Thrones, Sleepy Hollow, Daredevil, Gotham, Fargo a opět - spousta, spousta dalších.

Na filmy jako takové se moc nedívám, ale kromě zmíněné hexalogie Star Wars musím definitivně zmínit Nolanovu trilogii s Batmanem a trilogii Návrat do budoucnosti.

Oblíbená hudba:
S hudbou už je to tedy těžší. Nemám žádnou vyloženě oblíbenou hudbu ani žánr. Záleží skutečně na samotné písničce. Nemusím ovšem dechovky a zbytečně uřvaný metal, dark metal, death metal a další *něco* metal.

Pokud bych i přesto musel opravdu vybrat nějakou písničku nebo skupinu (skupiny), určitě bych vybral Imagine Dragons a například jejich singl Gold, Radioactive, I'm So Sorry, Demons, Warriors, Monster a samozřejmě nesmím zapomenout na Who We Are.

Druhé místo by pak připadlo skupině Poets of the Fall, která se mj. postarala například o soundtrack Alan Wakea a Max Payna.

A třetí místo by asi obsadila skupina Muse a jejich songy Undisclosed Desires a Uprising.

Další věci:
Nesmím zapomenout na to, si udělat trochu reklamu na svůj blog. Předně pak mou sérii o blogování, která získala celkem pozitivní hodnocení, za což všem děkuji.

Pokud vám přijdu nějakým způsobem zajímavý, určitě mě nezapomeňte a nestyďte se nějak kontaktovat. Můžete tak udělat buďto jednoduše skrz soukromou zprávu tady na Zingu, e-mail, Skype nebo můj Steam/PSNHonzas4400 (přečtěte si prosím i moje pravidla na Steamu). Vždycky se pokusím pomoct s problémem nebo si prostě pokecám nebo něco zahraju. Proč ne.

Věci co NEMÁM rád:
Každý má něco rád, co druhý nenávidí. Stejně tak je to u mě. Ačkoli v trochu jiné míře než u ostatních. Jsem velmi tolerantní člověk ke všemu - vyznání, chování, problémům. Co ovšem silně nesnáším je veřejný projev a podpora warezu. S tim za mnou prostě nechoďte. Jestli si stahujete hry nebo filmy je mi opravdu jedno, ale nemusíte to nikde vyhlašovat. Děkuji.

Pokud jste tedy všechno dočetli až sem, tak vám gratuluji. Můžete si - opět - koupit ten dort.

PS.: Dort je lež

Založit herní BLOG

Spřátelené weby