Uživatel nepřihlášen
Zpověď nudného hráče
RSS kanál blogu
Píše: Honzas4400 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Zpověď nudného hráče

Blogování: Část 5. - Preview

Pondělí 15.12.2014 19:21 - Autor: Honzas4400
To se mi líbí

Blogování: Část 5. - PreviewSchovejte ženy a děti! Po delší době zase něco píši! Tentokrát jsem se (ano, opět) rozhodl pro pokračování mé série článků Blogování (po kliknutí se objeví seznam předchozích dílů). V této části bych se rád zaměřil na preview. Tedy co to je, jak se to píše a tak dále. Tak doufám, že se to bude líbit a především, že to trochu pomůže začátečníkům.

Preview k „preview”

Prakticky na každém webu zabývající se určitým zábavním odvětvím, ať už jde o hry, filmy nebo třeba knihy, narazíte na nejrůznější typy článků. Těmi nejčastějšími bývají preview, o kterých budu dnes psát, recenze a v některých případech i speciály.

Pokud jste alespoň trochu zběhlí v angličtině, určitě si dokážete slovo „preview” vcelku dobře přeložit. Pro ty méně zdatné - dá se to přeložit jako „náhled” nebo v některých případech třeba „předpremiéra”. Preview v tomto smyslu ovšem znamená článek, který by měl čtenářům představit určitý produkt. Velmi stručně řečeno tedy.

Obečně vzato lze říct, že preview slouží k popsání určité hry, knihy (nebo něčeho jiného), podložené fakty, oficiálními informacemi, ale také například osobním přáním nebo spekulacemi. Na rozdíl od recenze se ale produkt finálně nehodnotí. Může se ohodnotit jeho dosavadní stav (například v případě, že se k tomu dostanete dřív (bety nebo early access v případě her)).

Kolotoč informací

Samotné preview se dá psát dvojím způsobem. Buďto jako klasické preview, nebo jako dojmy z ještě nevydané hry. Nedá se přímo říct, který způsob je lehčí. Každý totiž nabízí svá pozitiva i negativa. U dojmů sice lehce získáte přehled o tom, co hra nabízí, protože z externích informací se to někdy nemusíte zcela dozvědět, nebo to pochopit; naopak zase můžete velmi snadno zapomenout na to, co samotná nevydaná verze hry neobsahuje a tudíž třeba nezmínit velmi podstatnou část hry, ke které jste neměli přístup (v mnoha případech třeba singleplayer).

Negativa se samozřejmě dají eliminovat tím, že si na to dáte mimořádný pozor, nebo si časem zapamatujete o čem chcete psát. I tak se ale oba způsoby v jádru nemění. Stále je cílem lidi seznámit se hrou.

Naneštěstí pro některé, k psaní je potřeba pomerně intuitivní, objektivní, ale i subjektivní způsob psaní. Někteří něco takového zvládají naprosto automaticky, jiní se to časem naučí a některým to může dělat velký problém. Hlavní pomoc by měla spočívat ve vzoru. Ať už jde o hotový vzor (viz např. naše preview), nebo vzor nehotový, který pouze lehce nastíní co kam psát.

Pokud se rozhodnete psát preview, je zde důležitá jedna věc. Buďte si jistí tim, že víte maximum o tom, o čem píšete. Nejlehčí samozřejmě je, pokud budete psát o něčem, co máte rádi, než když se vrhnete na zcela neznámou věc, o které nevíte zhola nic (výhoda toho, že nemáte nad sebou Mikyho, tak si važte své nezávislosti).

Jakmile budete vědět vše potřebné - o čem to je, co se může očekávat, co lidi chtějí, co by naopak mohlo být špatně - máte z části vyhráno.

Dokonale nedokonalý vzor

Jaký způsobem ale preview napíšete, to je zcela na vás. Nikdo by vám neměl diktovat, jak píšete. Právě to, jak píšete, je část toho „unikátního”, co váš článek dělá vašim článkem. Nenechte se ale zmýlit tim, že vás budou mít ostatní rádi za to, že něco napíšete vcelku nepřehledně. Cesta k úspěchu vede hlavně skrze přehlednost. Ať už jde o odstavce, nebo třeba čárky a normální věty. Existuje spousta psychologicky založených textů, které vám radí a dokazují, jak by se mohlo a nemuselo psát, ale nemusí se to dodržovat. Věty by měly být jinak dlouhé, ale přesto pomerně intuitivně napsané, aby to bylo pro čtenáře zajímavé. Nikoho nebude bavit, když hned třikrát za sebou napíši takhle příšerně dlouhé věty. Je dobré občas ubrat. Alespoň na chvíli. A pak zase trochu přidat, ale ne moc.

Zapomínat by se nemělo ani na odstavce. Nikoho by totiž nebavil číst tzv. „wall of text” kdy by text naprosto postrádal odstavce. Ve finále by byl problém s tím si dohledat větu, která obsahuje například něco důležitého. Odstavce nabízí krásné zvýraznění nějaké sekce článku. Je vidět, že to někde končí a někde začíná. I to dělá divy.


Ale zpátky k hlavnímu tématu. Neexistuje dokonalý vzor, podle které byste mohli psát, přesto by bylo dobré se řídit určitými nepsanými normami. Zprvu je třeba dobré napsat něco o příběhu hry. Následně si třeba vzít na paškál hratelnost, další možnosti hry a zakončit to pěkně úderným popsáním audiovizuálu (tohle se dá aplikovat i u recenzí). Můžete to ale celé obrátit a začít grafikou. Záleží hlavně na to, jestli to líbí vám. Můžete zkusit pravidlo, že dokud nejste s článkem spokojeni hlavně vy - nevydávejte to.

Relativní neúspěch

K samotnému preview toho není tolik co napsat, takže si to dodatečně shrňme. Preview by mělo lidi seznámit s konkrétním produktem, podepřený fakty, ale i subjektivními názory. Je třeba dodržovat přehlednost, aby si mohl čtenář zpětně a snadno dohledat informaci znovu, ale zároveň nemusel študovat celý článek znovu. Na druhou stranu je na vás, jak přesně budete článek psát.

Nezapomeňte také na různé obrázky ze hry. I to dodává na atraktivitě a přehlednosti. Ale zase se to nesmí přehánět. Ale hlavně - a to především - nebojte se možného neúspěchu. Každý nějak začínal a chybami se člověk učí. Pokud si ale nevěříte, můžete mi třeba napsat a já si rád váš (ne)vydaný článek přečtu a zhodnotím. Stačí se jen zeptat.

Doufám tedy, že jsem alespoň lehce vysvětlil nějaké základy a dal podnět k tomu, proč preview psát. Vím, že moc informativní hodnotu tenhle článek nemá, ale kdo ví. Pokud je ale něco, co vás zajímá k tomuhle tématu, rád na to zodpovím. Nebo pokud máte přání pro další část, sem s tím, jsem jedno ucho.

Na úplný závěr bych rád zkusil ještě jednu věc. Všichni, kteří se cítí na trochu psaní, vyzývám vás k napsaní preview (do 22.12.) na Saints Row: Gat Out of Hell, nebo pokud upřednostníte druhý typ preview (dojmy), pak napišete preview na Block 'n' Load, které je aktuálně v betě. Zbytek nechám na vás. Jde pouze o nezávaznou výzvu a alespoň se procvičíte.

Hodnocení hry
Těším se
  • na komentáře
Bojím se
  • negativní kritiky
Shrnutí: Já... er... no... Mám vás rád...
Tisk
Štítky: Blogování
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Blogování: Část 5. - Preview
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Brokarek    Hodnocení pobavilo :DBrokarekbrokarek13979    18.12.2014 18:52 Brokarek

Hodnocení pobavilo :D

Alex6565    No takhle z hlavy mě nějaké konkrétní zatím nenapadá, ale promyslím to :D No já píšu, akorát to nemá s hrama nic moc společného, ale neboj :D Chystám se trochu oprášit zašlou "slávu" svoje blogu na zingu.Alex6565alex656510787    17.12.2014 11:38 Alex6565

No takhle z hlavy mě nějaké konkrétní zatím nenapadá, ale promyslím to :D No já píšu, akorát to nemá s hrama nic moc společného, ale neboj :D Chystám se trochu oprášit zašlou "slávu" svoje blogu na zingu.

Honzas4400 člen redakce    Děkuju :) Pokračovat plánuju, jen se budu rozmyslet co a jak. Jestli je nějaký konkrétní přáni, rád na to kouknu. A ty už taky konečně něco napiš :DHonzas4400honzas4400274    17.12.2014 10:34 Honzas4400

Děkuju :) Pokračovat plánuju, jen se budu rozmyslet co a jak. Jestli je nějaký konkrétní přáni, rád na to kouknu. A ty už taky konečně něco napiš :D

Alex6565   2x   Dovolím si s tebou nesouhlasit, informativní hodnota tohoto článku je na velice slušné úrovni :) Měl by si to přečíst každý, kdo tady píše svůj blog, shrnul jsi všecko podstatné ve velice chytlavé, čtivé a přehledné formě a tak to má být. Hodně lidí by si vlastně mělo přečíst celou tvou sérii o blogování. Tolik užitečných informací na jednom místě jen tak někde nenajdeš :) Určitě v tom pokračuj, WELL DONE :thumbup: :thumbup:Alex6565alex656510787    16.12.2014 12:55 Alex6565

Dovolím si s tebou nesouhlasit, informativní hodnota tohoto článku je na velice slušné úrovni :) Měl by si to přečíst každý, kdo tady píše svůj blog, shrnul jsi všecko podstatné ve velice chytlavé, čtivé a přehledné formě a tak to má být. Hodně lidí by si vlastně mělo přečíst celou tvou sérii o blogování. Tolik užitečných informací na jednom místě jen tak někde nenajdeš :) Určitě v tom pokračuj, WELL DONE :thumbup: :thumbup:

O autorovi blogu

Honzas4400
Honzas4400
Muž, 19 let, moje doupě (Praha)

Zdravím,
zabloudili jste na tento bezduchý profil bezduchého uživatele. Gratuluji, kupte si dort.
S pozdravem mé skromné já.

Jak už jste nejspíše poznali, mojí přezdívkou je Honzas4400 (ačkoli si nejsem dodnes jistý jak vznikla). Mým skutečným jménem je... no, to víme všichni, a kdybyste jste se někdy nudili, tak mi můžete k narozeninám popřát 27. března nebo se podívat do Prahy kde jsem se narodil a bydlím. Ne teda že byste mě potkali nebo já vás.

Od roku 2012 dodnes zastávám tady na Zingu funkci redaktora, primárně pak jako autor každodenních novinek a recenzí. Příležitostně pak píši preview nebo dojmy z her.

Mezi mé hlavní záliby patří samozřejmě videohry (duh). Nebráním se ovšem pěkné knížce, filmu, hudbě… Prostě čemukoliv. Aktuálně také cvičím a hraji na klávesy (to jako ty u piána, ale asi i ty na klávesnici).

Oblíbené hry:
Výběr oblíbených nebo nejoblíbenějších her a sérií je jedno z nejtěžších témat, se kterým jsem se setkal. Na rovinu říkám, že žádnou nejoblíbenější hru nebo sérii nemám.

Pokud bych měl ale i přesto vybrat některé, na které skutečně nedám dopustit, určitě bych sáhnul po: sérii Portal, Cannon Fodder, sérii Crash Bandicoot, sérii Half-Life, s. Call of Duty do čtvrtého dílu, Battlefield: Bad Company 2, s. Zaklínač a spoustě, spoustě dalších hrách.

Protože hraji jen a pouze na PC (což se může změnit, konzole podporuji a určitě mám někde v hlavě místo s myšlenkou, že bych si konzoli pořídil) může být můj výběr omezenější.

Oblíbené filmy a seriály:
Stejně jako u her, i u seriálů a filmů mám své oblíbené jedince. Bezesporu mohu za svůj nejoblíbenější označit seriál Doctor Who (především New Who od roku 2005, ačkoli se nebráním určitým dílům staré série), ačkoli jinak sci-fi nikterak extra nemusím (výjimkou je pak Star Wars). Mezi další oblíbené seriály patří Arrow, Flash, The Walking Dead, Game of Thrones, Sleepy Hollow, Daredevil, Gotham, Fargo a opět - spousta, spousta dalších.

Na filmy jako takové se moc nedívám, ale kromě zmíněné hexalogie Star Wars musím definitivně zmínit Nolanovu trilogii s Batmanem a trilogii Návrat do budoucnosti.

Oblíbená hudba:
S hudbou už je to tedy těžší. Nemám žádnou vyloženě oblíbenou hudbu ani žánr. Záleží skutečně na samotné písničce. Nemusím ovšem dechovky a zbytečně uřvaný metal, dark metal, death metal a další *něco* metal.

Pokud bych i přesto musel opravdu vybrat nějakou písničku nebo skupinu (skupiny), určitě bych vybral Imagine Dragons a například jejich singl Gold, Radioactive, I'm So Sorry, Demons, Warriors, Monster a samozřejmě nesmím zapomenout na Who We Are.

Druhé místo by pak připadlo skupině Poets of the Fall, která se mj. postarala například o soundtrack Alan Wakea a Max Payna.

A třetí místo by asi obsadila skupina Muse a jejich songy Undisclosed Desires a Uprising.

Další věci:
Nesmím zapomenout na to, si udělat trochu reklamu na svůj blog. Předně pak mou sérii o blogování, která získala celkem pozitivní hodnocení, za což všem děkuji.

Pokud vám přijdu nějakým způsobem zajímavý, určitě mě nezapomeňte a nestyďte se nějak kontaktovat. Můžete tak udělat buďto jednoduše skrz soukromou zprávu tady na Zingu, e-mail, Skype nebo můj Steam/PSNHonzas4400 (přečtěte si prosím i moje pravidla na Steamu). Vždycky se pokusím pomoct s problémem nebo si prostě pokecám nebo něco zahraju. Proč ne.

Věci co NEMÁM rád:
Každý má něco rád, co druhý nenávidí. Stejně tak je to u mě. Ačkoli v trochu jiné míře než u ostatních. Jsem velmi tolerantní člověk ke všemu - vyznání, chování, problémům. Co ovšem silně nesnáším je veřejný projev a podpora warezu. S tim za mnou prostě nechoďte. Jestli si stahujete hry nebo filmy je mi opravdu jedno, ale nemusíte to nikde vyhlašovat. Děkuji.

Pokud jste tedy všechno dočetli až sem, tak vám gratuluji. Můžete si - opět - koupit ten dort.

PS.: Dort je lež

Založit herní BLOG

Spřátelené weby