Uživatel nepřihlášen
Zpověď nudného hráče
RSS kanál blogu
Píše: Honzas4400 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Zpověď nudného hráče

Blogování: Část 3. - Kritika

Středa 5.3.2014 07:44 - Autor: Honzas4400
To se mi líbí

Blogování: Část 3. - KritikaV minulých dvou částech Blogování jsem se zabíral funkcemi editoru a úvodem k blogům a tématy, pravopisem a stylistikou. Tentokrát se zaměřím na kritiku (bu bu bu!)

Co je to kritika?

Kritika - ačkoli si pod tímto slovem spousta z vás nejspíše představí "Fůj", "Hrozný!", "Příšerný!!!" tak pravdou je, že slovo kritika, je ve škutečnosti hodnocení. Tedy zjedndušeně řečeno. Kritika pak může být jak pozitivní, tak negativní.

Kritika, ačkoli se to nemusí na první pohled ani zdát, je nedílnou součástí každého článku. Špatného i dobrého. Krátkého i dlouhého. Recenze i povídky. Díky kritice můžete často získat nevyčíslitelné a ryzí subjektivní i objektivní názory všech, kdo si článek přečetli a tu kritiku napsali.

Objektivně ani subjektivně u vašeho článku nemůžete posoudit, jestli jste byli dostatečně objektivní i subjektivní k věci. Jestli jste například u recenze zhodnotili všechno důležité. Jestli je vaše povídka chytlavá a další aspekty, na které bez něší pomoc nepřijdete.

Hlavně vydržet

Důležité si je uvědomit a říct si, že negativní kritika vás nesmí odradit od psaní. Jestli chcete psát - PIŠTE. Ale abyste se vyvarovali další negativní kritice a reakcím, vemte si je k srdci a eliminujte všechny chyby, které se čtenářům nelíbí.Není to lehký proces a zlepšit se nemůžete ze dne na den. bude to trvat týdny, měsíce, v některých případech klidně roky, ale stojí to za to. Stojí-to-za-to


Chvíle rozhodnutí

Další důležitá věc, která si může u konkrétních lidí nebo témat stát je to, že se lidem nebude líbit něco, co dělá váš článek vašim článkem. Příkladem budiž nějaký kontroverzní názor. Kritika by vám tohle neměla brát, ale aby měl váš článek širší využití, je potřeba zkrátka nahlédnout do toho hlasu čtenářů.

Pokud se bude nějaký kontroverzní názor líbit jednomu člověku a pěti dalším ne, pak máte jednoduše 3, resp. 4 možnosti.

  1. Přidáte se k většině
  2. Přidáte se k menšin
  3. Přestanete psát (!!!ZAKÁZÁNO!!!)
  4. Najdete kompromis

3. způsob je sice nejjednoduší, ale je to největší blbost, kterou můžete, bez pardónu, udělat. Naopak ta nejtěžší možnost - kompromis - je nejlepší. Jak se zachováte je čistě na vás. Čim těžší možnost, tim lepší výsledek

Nejpodstatnější (vlastně všechno je nejpodstatnější) je si uvědomit, že všechno stojí úsilí a čas. Ale MUSÍTE to zvládnout. A musíte chtít.

Psaní není lehké ale do doby, dokud si budete kritiku brát k srdci, je úspěch a zlepšování se pouze otázkou času. Já začínal hrozně a kde teď jsem... - U Zingu. Dobře, to je docela smutný, když nad tim tak přemýšlim, ale to je jedno.

Opačná kritika

Vy možná kritiku dostat můžete, naopak jiní můžou, či budou, potřebovat naopak tu vaši. Kritika by měla být především konstruktivní. Ne vždy je to nutností či povinností. Konstruktivní kritika znamená, že vypíchnete jisté chyby a vady, jisté pochvaly a pokusíte se subjektivně navrhnout možná řešení.

Napsat dobrou kritiku je většinou lehké, ale ne vždy se zadaří. To může spoustu lidí odradit a je to opravdu škoda. Svou náklonost k článku lze i jednoduše vyjádřit palcem nahoru v horní části každého blog. článku. I to může zásadně pomoci.

Poslední slova

Nechci přímo říkat, že toto byla poslední část, ale neočekával bych žádnou další. Ačkoli... Kdo ví. Řekl jsem vše potřebné. Ale pokud máte nějaké jisté přání nebo nápady na další možnou část, sem s tím!

Tisk
Štítky: Blogování
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Blogování: Část 3. - Kritika
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Brokarek   4x   Negativní kritika vám dá nejvíc (samozřejmě pokud je dobře napsaná a není to přiblbý hate) . Pozitivní vás možná tak pohladí po duši a povzbudí (nebo vám dá znamení, že tudy vede cesta) , ale negativní vám přímo ukáže kde zapracovat a co zlepšit. Nejhorší kritika je tedy žádná kritika :D

V příštím díle by ses ještě mohl zaměřit na využívání cizích pramenů, obrázků a videí. To by mě i celkem zajímalo, co může být u blogů převzato.
Brokarekbrokarek13979
    5.3.2014 19:34
Brokarek

Negativní kritika vám dá nejvíc (samozřejmě pokud je dobře napsaná a není to přiblbý hate) . Pozitivní vás možná tak pohladí po duši a povzbudí (nebo vám dá znamení, že tudy vede cesta) , ale negativní vám přímo ukáže kde zapracovat a co zlepšit. Nejhorší kritika je tedy žádná kritika :D

V příštím díle by ses ještě mohl zaměřit na využívání cizích pramenů, obrázků a videí. To by mě i celkem zajímalo, co může být u blogů převzato.

O autorovi blogu

Honzas4400
Honzas4400
Muž, 19 let, moje doupě (Praha)

Zdravím,
zabloudili jste na tento bezduchý profil bezduchého uživatele. Gratuluji, kupte si dort.
S pozdravem mé skromné já.

Jak už jste nejspíše poznali, mojí přezdívkou je Honzas4400 (ačkoli si nejsem dodnes jistý jak vznikla). Mým skutečným jménem je... no, to víme všichni, a kdybyste jste se někdy nudili, tak mi můžete k narozeninám popřát 27. března nebo se podívat do Prahy kde jsem se narodil a bydlím. Ne teda že byste mě potkali nebo já vás.

Od roku 2012 dodnes zastávám tady na Zingu funkci redaktora, primárně pak jako autor každodenních novinek a recenzí. Příležitostně pak píši preview nebo dojmy z her.

Mezi mé hlavní záliby patří samozřejmě videohry (duh). Nebráním se ovšem pěkné knížce, filmu, hudbě… Prostě čemukoliv. Aktuálně také cvičím a hraji na klávesy (to jako ty u piána, ale asi i ty na klávesnici).

Oblíbené hry:
Výběr oblíbených nebo nejoblíbenějších her a sérií je jedno z nejtěžších témat, se kterým jsem se setkal. Na rovinu říkám, že žádnou nejoblíbenější hru nebo sérii nemám.

Pokud bych měl ale i přesto vybrat některé, na které skutečně nedám dopustit, určitě bych sáhnul po: sérii Portal, Cannon Fodder, sérii Crash Bandicoot, sérii Half-Life, s. Call of Duty do čtvrtého dílu, Battlefield: Bad Company 2, s. Zaklínač a spoustě, spoustě dalších hrách.

Protože hraji jen a pouze na PC (což se může změnit, konzole podporuji a určitě mám někde v hlavě místo s myšlenkou, že bych si konzoli pořídil) může být můj výběr omezenější.

Oblíbené filmy a seriály:
Stejně jako u her, i u seriálů a filmů mám své oblíbené jedince. Bezesporu mohu za svůj nejoblíbenější označit seriál Doctor Who (především New Who od roku 2005, ačkoli se nebráním určitým dílům staré série), ačkoli jinak sci-fi nikterak extra nemusím (výjimkou je pak Star Wars). Mezi další oblíbené seriály patří Arrow, Flash, The Walking Dead, Game of Thrones, Sleepy Hollow, Daredevil, Gotham, Fargo a opět - spousta, spousta dalších.

Na filmy jako takové se moc nedívám, ale kromě zmíněné hexalogie Star Wars musím definitivně zmínit Nolanovu trilogii s Batmanem a trilogii Návrat do budoucnosti.

Oblíbená hudba:
S hudbou už je to tedy těžší. Nemám žádnou vyloženě oblíbenou hudbu ani žánr. Záleží skutečně na samotné písničce. Nemusím ovšem dechovky a zbytečně uřvaný metal, dark metal, death metal a další *něco* metal.

Pokud bych i přesto musel opravdu vybrat nějakou písničku nebo skupinu (skupiny), určitě bych vybral Imagine Dragons a například jejich singl Gold, Radioactive, I'm So Sorry, Demons, Warriors, Monster a samozřejmě nesmím zapomenout na Who We Are.

Druhé místo by pak připadlo skupině Poets of the Fall, která se mj. postarala například o soundtrack Alan Wakea a Max Payna.

A třetí místo by asi obsadila skupina Muse a jejich songy Undisclosed Desires a Uprising.

Další věci:
Nesmím zapomenout na to, si udělat trochu reklamu na svůj blog. Předně pak mou sérii o blogování, která získala celkem pozitivní hodnocení, za což všem děkuji.

Pokud vám přijdu nějakým způsobem zajímavý, určitě mě nezapomeňte a nestyďte se nějak kontaktovat. Můžete tak udělat buďto jednoduše skrz soukromou zprávu tady na Zingu, e-mail, Skype nebo můj Steam/PSNHonzas4400 (přečtěte si prosím i moje pravidla na Steamu). Vždycky se pokusím pomoct s problémem nebo si prostě pokecám nebo něco zahraju. Proč ne.

Věci co NEMÁM rád:
Každý má něco rád, co druhý nenávidí. Stejně tak je to u mě. Ačkoli v trochu jiné míře než u ostatních. Jsem velmi tolerantní člověk ke všemu - vyznání, chování, problémům. Co ovšem silně nesnáším je veřejný projev a podpora warezu. S tim za mnou prostě nechoďte. Jestli si stahujete hry nebo filmy je mi opravdu jedno, ale nemusíte to nikde vyhlašovat. Děkuji.

Pokud jste tedy všechno dočetli až sem, tak vám gratuluji. Můžete si - opět - koupit ten dort.

PS.: Dort je lež

Založit herní BLOG

Spřátelené weby