Uživatel nepřihlášen
Zpověď nudného hráče
RSS kanál blogu
Píše: Honzas4400 - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Zpověď nudného hráče

Blogování: Část 2. - O čem je možné psát

Neděle 2.3.2014 19:48 - Autor: Honzas4400
To se mi líbí

Blogování: Část 2. - O čem je možné psátV "prvním díle" Blogování jsem se zaměřil na funkce a možnosti, které editor blogů na Zingu nabízí. Jen málo jsem se ale zaobíral samotným obsahem a to bych rád napravil právě teď.

O čem psát?

Nehledě na to, že jde o blog na webu zaměřeným na hry, blog je váš a vy máte plné právo do něj psát co chcete (co není s rozporu se zákony ČR a pravidly Zingu). Ať už jde o povídku, jiný obsah a nebo právě recenze, preview a jiné články o hrách.

Blog je zkrátka směsice a výčet všeho co máte na srdci a všeho o čem chcete psát.

Wast například píše o tématech, které nemají s hrami ve většině případech nic společného. Nebo málo. Chipsonator se zase zajímá o povídky a příběhy. Můžete zde propagovat svou tvorbu, ať už jde o hry (Welcome to Ataria, The Sub: Deadline nebo moje skromná tvorba na které spolupracuji - Warped Times)

Na blog můžete psát zkrátka všechno na co si jen vzpomenete. Proto se to také jmenuje blog.


Tuhé začátky...

...aneb Každý nějak začínal. I já - nečekaně. Osobně například mé začátky byly neobvyklé. Psal jsem tak strašné paskvily, že jsem měl chuť se zahrabat do země a lopatou si přerazit prsty (s hlavou v zemi). Na(ne)štěstí jsem to neudělal a proto jsem se dostal až sem. Ne že by to byl nějak zvlášť výkon, ale budiž.

Nejdůležitější je si uvědomit fakt, že žádnej učenej z nebe nespad a jedině psaním se naučíte psát pořádně. Důležité jsou však pak i oba aspekty článku, na které jsem narážel v minulé části. Můžete být v oblasti pravopisu českého jazyka zdatní jako nikdo jiný, ale článek musí vypadat dobře i na papíře (na webu) a nikoli jen ve vaší hlavě. Ale k tomu se ještě dostanu.

Zkrátka to chce zkoušet psát a psát a psát. Nebojte se své "hotové polotovary" publikovat a dožadujte se jakékoli kritiky. A co je ze všeho nejdůležitější: U psaní vydržte i kdyby vás to mělo stát společenský život.

Ani já nejsem na své začátky nijak zvlášť pyšný. První 2-3 články, které jsem publikoval, už jsem dávno smazal a jsou zapomenuty v propadlišti dějin. Ovšem můj nejstarší dohledatelný článek pohazí z 20.8.2011 (neskutečně ten čas letí) a to konkrétně Můj TOP 3 nejhranějších her. Ale má první "pořádná tvorba" přišla jen necelý půlrok později a to u recenze na multiplayer Assassin's Creed: Revelations. Jen 6 dní na to přišel můj další "hit" - Crysis 2. Stačilo mi půl roku na to, abych se znatelně zlepšil. Půl roku aktivního psaní.

Naopak třeba mým nejčtenějším blogovým článkem je Rekapitulace: Assassin's Creed se 43594 zobrazenými. Naopak mými nejméně čtenými články bývají povídky - ale já jsem strašně "tvrdohlavý" a píšu dál.

Tak jak teda?!

Ať už si usmyslíte cokoli o čem budete psát, vždy je důležité na to čtenáře navnadit. A to se většinou děje právě v perexu. To je takový ten krátký text (zhruba odstavec) před samotným článkem. Dalo by se říct, že jde o takovou předmluvu.

Perex se dá napsat jakýmkoli možným stylem. Lze napsat: "Tak jsem opět tady a přinášim vám další recenzi na...," můžete napsat ale i "Po dlouhé době nicnedělání jsem se rozhodl zase něco napsat."

Ve všech případech by měl ale perex uvést čtenáře do obrazu o čem se v článku dočte a nebo proč by ho měl číst.

Perex se objevuje vedle obrázku článku a pod nadpisem, proto jde o ideální úvod, který vám mnohdy zajistí (ne)úspěšnost článku. Nadpis může být výřečný, ale úvod je výřečnější. Za všech okolností.

Píšeme jako o život

Pokud už jste si vybrali svoje téma o kterém chcete psát, nezapomeňte se ujistit, že o něm víte co nejvíce a nejde o téma, o které jste zavadili jen palcem u nohy. Případně jde o téma, o kterém se dají dohledat informace relativně snadno a přesto vyžaduje subjektivní názor pisatele - protože kdyby se tyto informace daly dohledat, k čemu to pak píšete?

U recenzí, preview, povídek a případně jiných o hrách zaměřených článcích není často problém. Ten nastává u témat, která nejsou tak známá (viz Wast).

Neexistuje žádný dokonalý návod jak si zajistit úspěch ani dokonalý "To-Do list", podle kterého se řídit, aby měl váš článek všechno co je potřeba. Musíte to zkrátka cítit.

Pokud máte téma a úvod, máte prakticky vyhráno. Psát vyloženě o něčem, o čem víte (např. recenze) dostatek věcí, je vzásadě velmi jednoduché a text z vás leze ven. Osobně doporučuji si zapisovat vše co vás napadne. I ty nejblbější a nejirelevantnější věty. Až vám dojdou nápady, věty si přečtěte a poupravte tak, aby z nich nevymyzel původní názor ani jejich původní podstata. Počkejte klidně den, než se na věty znovu podíváte.

Po úpravě počkejte další den a věty si přečtěte znovu a případně doupravte co můžete. Pokud máte i toto hotovo, pokuste se postupně věty složit dohromady, aby daly dohromady plnohodnotný a na sebe navazující text, který má svůj základ a konec. Nezapomeňte i na samotnou osnovu článku. Začít verdiktem je nezvyklé a končit příběhem také - i v tomto musíte mít jasno.

Jakmile si uvědomíte a představíte, jak váš článek má přibližně vypadat, nemůže být zbytek těžký.

Kámen úrazu

Aneb Stylistika a pravopis. Ano. Naučit se český jazyk na úrovni alespoň základní školy je velmi těžké (irony overload) a proto se pravopis a gramatika stává kamenem úrazu většiny článků. Jisté chyby se dají odpustit, ale objevují se zde i takové, za které byste měli dostat pohlavky. Zaměňovat I za Y uprostřed slov (Mít/Mýt, Bít/Být) nebo třeba S a Z jsou věci, které by měl každý umět už jen tím, že je Čech. A proto je psaní nejlepší "lék". Psát a psát a psát. Více praxe znamená méně chyb. Ne vždy je lehké určit, zda-li je třeba písmeno, skloňování nebo interpunkce správná, ale není nad to to zkusit.

Existují i lidé, kteří když vidí chybně napsané slovo nebo větu, okamžitě poznají, že tam něco nehraje. Nikdy není na škodu si pamatovat určité mnemotechnické pomůcky. Třeba že v jedné větě nesmí být více než jedno sloveso. A hned máte o jednu starost méně.

I přes to, že je pravopis a gramatika závažná věc, dá se snadno přejít. Dá se opravit. Dá se naučit. Co je ale těžší je samotná stylistika článku.

Pokud správně rozdělujete odstavce, využíváte vhodně nadpisy a děláte vše s mírou (neužíváte stejné slova krátce po sobě atp.). Jsou i věci, které vypadají líp, když tam jsou, a přesto jsou špatně, než když tam nejsou vůbec. Například právě interpunkce.

Jsou i věci které vypadají líp když tam jsou a přesto jsou špatně než když tam nejsou vůbec.
Jsou i věci, které vypadají líp, když tam jsou, a přesto jsou špatně, než, když tam nejsou, vůbec.

Sami v duchu si můžete říct, která z obou špatně napsaných variant vypadá ve finále líp. V některých větách jsou chyby - i já se jim nevyvaruji - ale i přesto vám stylistika může pomoci je zamaskovat.

Nikdy není pozdě!

Nikdy není pozdě se naučit něčemu novému. Nikdy není pozdě napsat co si myslíte a o čem chcete. Nikdy není pozdě se naučit pořádně český jazyk. Nikdy není pozdě na nic. Času je dost - tak piště a zlepšujte se!


Tisk
Štítky: Blogování
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Blogování: Část 2. - O čem je možné psát
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Chipsonator    Tak předně díky za menší reklamu :thumbup: :-D a jinak musím souhlasit s frází psát, psát a psát. To je opravdu ten nejlepší způsob jak se neustále zlepšovat (sám to vím, sám jsem ušel obrovskou cestu od svých prvních pokusů až po ty současné a jsem si vědom že můžu jít ještě dál) . Jinak i zbývající rady jsou užitečné a rozhodně za článek palec hore :thumbup:Chipsonatorchipsonator7091    2.3.2014 23:03 Chipsonator

Tak předně díky za menší reklamu :thumbup: :-D a jinak musím souhlasit s frází psát, psát a psát. To je opravdu ten nejlepší způsob jak se neustále zlepšovat (sám to vím, sám jsem ušel obrovskou cestu od svých prvních pokusů až po ty současné a jsem si vědom že můžu jít ještě dál) . Jinak i zbývající rady jsou užitečné a rozhodně za článek palec hore :thumbup:

Alphonse800    Jo souhlasím s článkem. Já sem zase takový víkendový pisatel (ne že bych psal o víkendu) , ale vždycky když mě něco chytne (nějaké téma, hra) . Jinak tvoje recenze se mi líbili.Alphonse800alphonse8007485    2.3.2014 22:15 Alphonse800

Jo souhlasím s článkem. Já sem zase takový víkendový pisatel (ne že bych psal o víkendu) , ale vždycky když mě něco chytne (nějaké téma, hra) . Jinak tvoje recenze se mi líbili.

adamoun    Výborný návod- no né vyloženě návod, ale takový seznam rad a povzbuzení pro pisálky :thumbup:adamounadamoun20925    2.3.2014 20:44 adamoun

Výborný návod- no né vyloženě návod, ale takový seznam rad a povzbuzení pro pisálky :thumbup:

O autorovi blogu

Honzas4400
Honzas4400
Muž, 19 let, moje doupě (Praha)

Zdravím,
zabloudili jste na tento bezduchý profil bezduchého uživatele. Gratuluji, kupte si dort.
S pozdravem mé skromné já.

Jak už jste nejspíše poznali, mojí přezdívkou je Honzas4400 (ačkoli si nejsem dodnes jistý jak vznikla). Mým skutečným jménem je... no, to víme všichni, a kdybyste jste se někdy nudili, tak mi můžete k narozeninám popřát 27. března nebo se podívat do Prahy kde jsem se narodil a bydlím. Ne teda že byste mě potkali nebo já vás.

Od roku 2012 dodnes zastávám tady na Zingu funkci redaktora, primárně pak jako autor každodenních novinek a recenzí. Příležitostně pak píši preview nebo dojmy z her.

Mezi mé hlavní záliby patří samozřejmě videohry (duh). Nebráním se ovšem pěkné knížce, filmu, hudbě… Prostě čemukoliv. Aktuálně také cvičím a hraji na klávesy (to jako ty u piána, ale asi i ty na klávesnici).

Oblíbené hry:
Výběr oblíbených nebo nejoblíbenějších her a sérií je jedno z nejtěžších témat, se kterým jsem se setkal. Na rovinu říkám, že žádnou nejoblíbenější hru nebo sérii nemám.

Pokud bych měl ale i přesto vybrat některé, na které skutečně nedám dopustit, určitě bych sáhnul po: sérii Portal, Cannon Fodder, sérii Crash Bandicoot, sérii Half-Life, s. Call of Duty do čtvrtého dílu, Battlefield: Bad Company 2, s. Zaklínač a spoustě, spoustě dalších hrách.

Protože hraji jen a pouze na PC (což se může změnit, konzole podporuji a určitě mám někde v hlavě místo s myšlenkou, že bych si konzoli pořídil) může být můj výběr omezenější.

Oblíbené filmy a seriály:
Stejně jako u her, i u seriálů a filmů mám své oblíbené jedince. Bezesporu mohu za svůj nejoblíbenější označit seriál Doctor Who (především New Who od roku 2005, ačkoli se nebráním určitým dílům staré série), ačkoli jinak sci-fi nikterak extra nemusím (výjimkou je pak Star Wars). Mezi další oblíbené seriály patří Arrow, Flash, The Walking Dead, Game of Thrones, Sleepy Hollow, Daredevil, Gotham, Fargo a opět - spousta, spousta dalších.

Na filmy jako takové se moc nedívám, ale kromě zmíněné hexalogie Star Wars musím definitivně zmínit Nolanovu trilogii s Batmanem a trilogii Návrat do budoucnosti.

Oblíbená hudba:
S hudbou už je to tedy těžší. Nemám žádnou vyloženě oblíbenou hudbu ani žánr. Záleží skutečně na samotné písničce. Nemusím ovšem dechovky a zbytečně uřvaný metal, dark metal, death metal a další *něco* metal.

Pokud bych i přesto musel opravdu vybrat nějakou písničku nebo skupinu (skupiny), určitě bych vybral Imagine Dragons a například jejich singl Gold, Radioactive, I'm So Sorry, Demons, Warriors, Monster a samozřejmě nesmím zapomenout na Who We Are.

Druhé místo by pak připadlo skupině Poets of the Fall, která se mj. postarala například o soundtrack Alan Wakea a Max Payna.

A třetí místo by asi obsadila skupina Muse a jejich songy Undisclosed Desires a Uprising.

Další věci:
Nesmím zapomenout na to, si udělat trochu reklamu na svůj blog. Předně pak mou sérii o blogování, která získala celkem pozitivní hodnocení, za což všem děkuji.

Pokud vám přijdu nějakým způsobem zajímavý, určitě mě nezapomeňte a nestyďte se nějak kontaktovat. Můžete tak udělat buďto jednoduše skrz soukromou zprávu tady na Zingu, e-mail, Skype nebo můj Steam/PSNHonzas4400 (přečtěte si prosím i moje pravidla na Steamu). Vždycky se pokusím pomoct s problémem nebo si prostě pokecám nebo něco zahraju. Proč ne.

Věci co NEMÁM rád:
Každý má něco rád, co druhý nenávidí. Stejně tak je to u mě. Ačkoli v trochu jiné míře než u ostatních. Jsem velmi tolerantní člověk ke všemu - vyznání, chování, problémům. Co ovšem silně nesnáším je veřejný projev a podpora warezu. S tim za mnou prostě nechoďte. Jestli si stahujete hry nebo filmy je mi opravdu jedno, ale nemusíte to nikde vyhlašovat. Děkuji.

Pokud jste tedy všechno dočetli až sem, tak vám gratuluji. Můžete si - opět - koupit ten dort.

PS.: Dort je lež

Založit herní BLOG

Spřátelené weby